Gaziantep Tarihi
Gaziantep Kültürü
Antep Evleri
Müzeler
Antep Fıstık
Hanlar Bedestenler
Gezilecek Yerler
Kent ve Yaşam
Yeme İçme
Konaklama
Eğlence Yerleri
Eski Antep Resimleri
Çevre İller
Adının Kaynağı
 

Eski Antep Resimleri

 

KURTULUŞ SAVAŞI VE GAZİANTEP

Antep, Osmanlı Dönemi'nde Halep'e bağlı bir sancaktır. 1.Dünya Savaşı'nın sonunda Osmanlılar'ın yenik sayılmasıyla 15 Ocak 1919'da İngilizler, ardından 29 Ekim 1919 'da Fransızlar tarafından işgal edildi. Antep halkı , Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti öncülüğünde 1 Nisan 1920 ve 8 Şubat 1921 tarihleri arasında, 11 ay boyunca bu işgale direndi. İşgal sırasında 6317 kişi şehit oldu. 20 Ekim 1921'de yapılan Ankara Antlaşması sonucu Fransızlar 25 Aralık 1921 tarihinde şehri boşalttı.T.B.M.M'de alınan bir kararla 6 Şubat 1921'de Antep'e Gazilik unvanı verildi.Atatürk ''Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler'' sözleriyle Antep halkını övmüştür.

ŞEHİTLER ABİDESİ

Atatürk Bulvarı üzerinde 1920-1921 yıllarında Gaziantep'te kurtuluş için mücadele veren 6317 şehit adına, Kurtuluş Savaşı'nda Çınarlı (Arıburnu)Cehhesi olarak geçen ÇınarlıCamii'nin üstüne bir anıt yapılmıştı.Gaziantep savunmasının önemli cephelerinden olan Çınarlı'daki bu anıta 25 Aralık 1935 tarihinde törenle şehit askerlerin kemikleri getirilmiş ve anıtın altına konmuştur.Günümüzde, Şehitler Abidesi'nin mezarlık kısmı restore ettirilmiş ve duvarlarına Kurtuluş Savaşı'nın anlatan resimler koyulup, yazılar yazılarak ziyarete açılmıştır.

ATATÜRK'ÜN GAZİANTEP'İ ZİYARETİ

26-27 Ocak 1933 tarihlerinde şehri ziyaret eden Atatürk, nüfus kaydını burada yaptırmış ve Anteplileri mücadelesini bir defa daha taktir etmiştir.

ŞAHİNBEY ANITI

Gaziantep Şahinbey ilçesi Anıt, dört köşe bir kaide üzerinde ,dört köşeli bir sütun halindedir. Bu sütunun üzerinde ''Gaziantep savunmasının gerçek kahramanı Şahin Bey burada şehit olmuştur.Aziz şehidin ruhuna Fatiha 20 Mart 1920'' yazılıdır.

ŞAHİNBEY(1877-1920)

Gaziantep savunmasında ön saflarda çarpışmış ve şehit düşmüş. Antepli bir askerdir. Asıl adı Mehmet Sait'tir; kendisine halk tarafından Şahin Bey adı verilmiştir.Yemen cephesine er olarak katılan Mehmet Sait,orada gösterdiği başarı ve kahramanlık üzerine başçavuş oldu.Trablusgarp, Balkanlar ve Çanakkale'de çarpıştı.1917'de Sina cephesinde teğmen oldu.Buradaki şiddetli bir çatışmada esir düştü.1919'daki ateşkese kadar Mısır'da İngiliz esir kampında kaldı.Antep'in işgali üzerine kuvay-i Milliye'ye katıldı.Kendisine verilen Kilis-Antep yolunun kontrol altında tutulması görevi sırasında şehit düştü.Adına birçok türkü ve şiir yazıldı;Şahinbey ilçesindeki lise Şahin Şahin adını taşımaktadır.

Geri Dön...